יצירת קשר

טרמפולינה גדולה

טרמפולינה גדולה

משחקים על הטרמפולינה

ילדים כל הזמן נמצאים בתנועה. רוב הילדים כמעט לא יושבים ולפעמים זה נראה כאילו הם רצים ורצים ולעולם לא מתעייפים. אצלם הסוללה לא נגמרת באמצע היום, וכדי שהם יגיעו לשעת ההשכבה מרוצים ועייפים, לרוב צריך להפעיל אותם.

אחת ההפעלות הטובות ביותר שיש היא קפיצה על טרמפולינה בחצר הבית. מעבר לשיפור הכושר הגופני, היא מחזקת את השרירים, מסייעת לפעילות מערכת העיכול, תורמת לשיפור הריכוז ומהווה אטרקציה גדולה למי שקופץ עליה. אבל המציאות מראה שאם נתתם לילדים כך סתם לקפוץ באופן חופשי ולא הפכתם את זה להפעלה של ממש, באיזשהו שלב הם יאבדו עניין. לכן מומלץ להפעיל אותם כדי להשאיר אותם עם טעם של עוד.

אז איך משאירים אותם עם טעם של עוד? לפניכם מספר משחקים מהנים לילדים, שישאירו אותם קופצים שעות על הטרמפולינה לחצר עם עיניים בוהקות מהתרגשות:

מה השאלה? – משחק זה עוזר במיוחד לילדים תזזיתיים שמוצאים את עצמם קופצים ממקום למקום רק על מנת להוציא אנרגיה. המטרה של המשחק היא לקפוץ, תוך כדי מענה על רצף של שאלות. המטרה היא להשאיר את הילד מרוכז ודרוך בהמתנה לשאלה הבאה.

השאלות ששואלים את הילד צריכות להיות מותאמות לגילו: לדוגמה, ילדים בני חמש אפשר לשאול שאלות כמו "איזה יום היה אתמול", "איזה יום היה לפני יומיים", "כמה זה 4+5" וכדומה. לאחר רצף של חמש שאלות אפשר לשלוח את הילד לריצה קצרה כדי ליצור הפסקה או לעבור להפעלה אחרת, ואז לחזור לזאת שוב.

תפוס את הכדור – המשחק מיועד לשלושה ילדים לפחות, או להורה עם מספר ילדים. המטרה היא לשפר את הריכוז ואת המוטוריקה הגסה. ההורה והילדים, או הילדים ללא ההורה, קופצים יחד על הטרמפולינה ומתמסרים בכדור תוך קריאת השם של הילד אליו זורקים את הכדור.

למשחק שלושה חוקים פשוטים: לילדים אסור להפסיק לקפוץ; לכדור אסור ליפול על הטרמפולינה – הוא אמור להיות כל הזמן באוויר; הילד שתפס את הכדור צריך למסור אותו מיד – אסור לכדור להישאר אצל אף ילד. הפעולה מצריכה מהילדים שיפור של הכושר הגופני (הם נמצאים בתנועה מתמדת) וצורך בריכוז גבוה, על מנת שלא לתת לכדור ליפול או שלא להחזיק בו. ילד שנופל לו הכדור מקבל נקודה. מנצח הילד שיש לו את המספר הנמוך ביותר של נקודות.

.


הנחש בא – מי לא מכיר את המשחק "הנחש בא"? ילד אחד עומד במרכז המעגל, מסובב מסביבו על המשטח חבל או דילגית. שאר הילדים שנמצאים סביבו אמורים לקפוץ כאשר החבל מגיע לכיוונם. ילד שהדילגית נגעה בו יוצא מהמשחק. כשמשחקים את המשחק הזה על הטרמפולינה צריך ללמוד לווסת את גובה הקפיצה – אותו ילד שקופץ צריך לתכנן נכון את הקפיצה שלו מאחר והטרמפולינה נותנת תנופה חזקה לקפיצה. צרו לי צורה – המשחק מיועד למספר לא מוגבל של ילדים, כל עוד יש מקום על הטרמפולינה. הפעלה זו נועדה לשיפור החשיבה והתכנון. מהלך המשחק הוא כזה: כל הילדים קופצים על הטרמפולינה. באמצע הקפיצות, ההורה אומר לילדים "צרו לי צורה – עיגול!" וסופר לילדים עד עשר או יותר. במהלך הספירה הילדים אמורים להסתדר בשכיבה על הטרמפולינה בצורה שביקש ההורה. ככל שהצורה מסובכת יותר, כך יש להגדיל את הזמן לביצועה על ידי הילדים. נסו את הצורות מגן דוד, זיגזג, כוכב ועוד…
.

לסיכום, יש הרבה משחקים שניתן לשחק על טרמפולינה. כל מה שצריך זה רעיונות טובים ותראו איך הילדים משתפים פעולה בהתלהבות עצומה.